poniedziałek, 4 listopada 2013

Zauroczenie /Saga o Ludziach Lodu/ - Margit Sandemo.

      Tom pierwszy serii  Saga  o Ludziach Lodu, czyli potomkach Tengela Złego, który zawarł pakt z diabłem,  rozpoczyna się późną jesienią 1581 roku w czasie gdy w Norwegii , która wówczas okupowana była przez Duńczyków szalała zaraza, która zbierała setki ofiar, dziesiątkując rodziny.
     Bohaterka "Zauroczenia", 17 letnia Silje, po stracie wszystkich swoich bliskich, wyrzucona z domu, znalazła się w Trondheim gdzie przypadkowo mając dobre i litościwe serce   zaopiekowała się dwójką dzieci ; dziewczynką, której matka umarła na ulicy wskutek moru i niemowlęciem płci męskiej, które matka,  baronówna Charlotte Meiden,  wyniosła do lasu i porzuciła.
Wygłodniała i zziębnięta, wraz z dziećmi, chcąc się ogrzać zawędrowała do miejsc za miastem, gdzie palono zwłoki zmarłych.Tam  poznała  tajemniczego mężczyznę, który wyglądem swym wzbudzał w niej lęk, a równocześnie dziwnie ją pociągał. Mężczyzna ten, człowiek z rodu Ludzi Lodu o imieniu Tengel, czego wówczas nie była jeszcze świadoma, zaopiekował się nią i dziećmi, by z czasem mimo oporu z jego strony, wynikającego z obawy, że potomkowie jego mogą odziedziczyć jego moc i wykorzystywać ją do złych czynów, a wskutek  jej zauroczenia jego osobą, zostać jej mężem.
Uczucie i zmysłowość wzięły górę nad rozsądkiem  i Silje obdarzyła Tengela córką, omal nie przypłacając to życiem. 
Silje, żona Tengela  z rodu Ludzi Lodu obdarzona zdolnościami artystycznymi  założyła kronikę, a księga ta miała kiedyś przynieść rozwiązanie zagadki rodu.
   "Zauroczenie" to znakomity  wstęp do całej serii -  Saga o Ludziach Lodu - sagi o ludzie  zamieszkującym  w górach Norwegii i wzbudzającym strach w mieszkańcach okolic Trondheim, a przez to wykluczonym ze społeczeństwa.
W książce tej mamy również świetny rys historyczny sytuacji w Norwegii XVI wieku, sytuacji politycznej, społecznej, obyczajowej  i religijnej.
Jak nie przepadam za historiami paranormale to historia Ludzi Lodu, która zaczyna się w XVI wieku a kończy w czasach współczesnych wydaje mi się niezwykle klimatyczna, w miarę  mroczna  a poza tym jej atutem wydaje mi się jest również to,  że akcja całej serii osadzona jest w konkretnych realiach historycznych .
A tak w ogóle  znakomicie się Margit Sandemo czyta.

2 komentarze:

  1. O widzę, że już do nas dołączyłaś:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z przyjemnością to zrobiłam. Mam pewien zapas, z którym chcę się podzielić.

      Usuń