piątek, 8 listopada 2013

Krzak gorejący - Sigrid Undset

  W pierwszej części  cyklu Nadzieja , "Gymnadeni", Paul  Selmer z głową pełną ideałów i mrzonek  wkracza w dorosłe życie. Przeżywa pierwszą, niespełnioną miłość i zakłada rodzinę, żeniąc się z młodziutką Bjorg. Rezygnuje z marzeń o geologii i staje się handlowcem. Zostaje po raz pierwszy ojcem i wchodzi w coraz większą zażyłość duchową z Bogiem,  skłaniając się coraz bardziej  ku katolicyzmowi.

Druga część cyklu ,"Krzak gorejący",  ukazuje dalsze losy  Paula i jego już czteroosobowej rodziny , na tle zarysowujących się zmian, do jakich dochodzi w trakcie i po wojnie.
Podczas toczącej się na kontynencie europejskim wojny Norwegia , która pozostaje neutralna przeżywa czas prosperity, również Paulowi , który zarabia na wojnie powodzi się dobrze lecz z czasem sytuacja zmienia się na niekorzyść, wychodzi ze spółki trondhjemskiej, przejmuje zakład obróbki steatytu w dolinie Goudbrand , i  przenosi się z rodziną z Trondhjem  do Kristianii.


Czytaj więcej>>>

2 komentarze:

 1. Cześć, Natanno :)
  Zostanę tutaj, jeśli pozwolisz, bo literatura skandynawska to dla mnie teren jeszcze mało poznany. Sigrid Undset ogromnie lubię i ten wpis zadziałał jak magnes :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło, że odwiedziłaś ten blog, który współtworzę, ale zapraszam Cię również na tylko mój blog http://natanna-mojezaczytanie.blogspot.com/

   Usuń